Jak a kde se naučit veslovat?

Hledáte sport, při kterém procvičíte každý sval v těle? Máte ho mít. Je jím veslování, které patří k jedněm z nejstarších sportů vůbec. Ve veslování závodili už staří Egypťané, Řekové a Féničané. Jaké hlavní výhody jsou s tímto sportem spojené a jak s veslováním začít?

Jaké výhody přináší veslování?

Výhod veslování je celá řada. Jednou z těch největších je bezesporu zapojení všech svalových skupin v těle. To vede ke spalování kalorií a hubnutí, zpevnění svalů a zlepšení celkové kondice.

Nespornou předností veslování je i skutečnost, že se jedná o cvičení šetrné ke kloubům. Veslování jde také ruku v ruce se zlepšením kardiovaskulárního zdraví. Po celou dobu tréninku totiž udržujete zvýšenou tepovou frekvenci, čímž posilujete srdce a plíce, a snižujete tak riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. V neposlední řadě veslování prospívá psychickému zdraví a redukuje stres.

Seznamte se se základy veslování na trenažéru

Jako u každého sportu i v případě veslování platí, že pokud chcete, aby bylo co nejefektivnější, je důležitá správná technika. Tu si můžete natrénovat na kvalitním veslovacím trenažéru.

Cvičení je možné rozdělit do několika kroků:

  • Dotažení: Výchozí polohou je dotažení, během kterého máte rukojeť v obou dlaních. Rukojeť byste měli držet těsně před tělem a dívat se rovně před sebe. Veslařské tempo začíná v záklonu zhruba 10 až 15 stupňů ke kolmici. Záda by měla být rovná, stejně tak i nohy, břicho by mělo zpevněné. Lokty by měly být v jedné rovině s podlahou a řetězem.
  • Odpočinek: Po dotažení přichází na řadu odpočinková fáze, které se také říká odhoz. V tomto kroku byste měli plynule odhodit rukojeť trenažéru až na kolena a poté začít krčit kolena. Plynulou jízdou na slajdu, tedy vozítku, na kterém sedíte, dojeďte dopředu.
  • Zásek: Příprava na zásek by měla vypadat tak, že jsou nohy pokrčené, ale holeně nejdou před kolmici. Zásek, ve kterém se využívá síla a vytrvalost, je vůbec nejdůležitější fází veslařského tempa. Záda by měla být zpevněná, paže natažené a rukojeť byste měli držet jen lehce. V této fázi byste se měli nadechnout, odkopnout se a přejít do zátahu.
  • Zátah: V zátahu by měla veškerou práci vykonávat stehna. Nohy byste měli odkopávat přes chodidla a měli byste co nejdříve došlápnout na celé chodidlo. Nohy byste měli postupně natahovat, přidat záda a dotahovat pokrčenými pažemi. Zátah vždy provádějte na jedno nadechnutí a vydechněte až po dotažení.

Správná technika je pro veslování na trenažéru klíčová

Kde se můžete naučit veslovat?

Pokud vás láká veslování a chcete se naučit správnou techniku pod odborným dohledem, máte několik možností. Napříč Českou republikou najdete veslařské kluby a centra, ve kterých se můžete přihlásit na kurzy veslování. V Praze se také můžete ve sportovních centrech Palmovka, Evropská a Loděnice Bohemians zapsat na lekce skupinového veslování na trenažérech. Pro děti jsou určeny kempy a tábory spojené s lekcemi veslování, například program Přijď veslovat Českého veslařského svazu.

Se zvládnutím správné techniky veslování na veslovacím trenažéru vám mohou samozřejmě pomoci i videonávody na YouTube.

Jak vybrat správné vybavení na veslování?

Při cvičení je kromě správné techniky důležitý i vhodný výběr veslovacího trenažéru. Při jeho výběru byste měli vzít v potaz především druh brzdného systému (magnetický, vodní, nebo vzduchový). Vybírat byste ho měli i na základě regulace zátěže (ruční, elektronická), pojezdu, rozměru, nosnosti a displeje.

Efektivitu tréninku zvýší také vhodné doplňkové vybavení v podobě sportovního oblečení, veslařských rukavic nebo veslařských bot.

Veslovací trenažér FINNLO AQUON Waterflow

Praktické tipy a rady pro začínající veslaře  

Abyste z veslování vytěžili maximum, doporučujeme cvičit podle předem sestaveného tréninkového plánu, se kterým vám mohou pomoci například některé modely chytrých sportovních hodinek. Začátky by měly být vždy pozvolnější.

Jednou z nejčastějších chyb je nastavení příliš vysoké intenzity na veslovacím stroji, které může vést ke špatné technice cvičení. Častý je také špatný návrat do původní pozice zahájený pohybem sedátka vpřed s přitaženým madlem a zakloněným trupem. Ze začátku je proto vhodné dělat jednotlivé pohyby velmi pomalu, abyste měli jistotu, že je děláte správně.

Závěrem

Veslování je komplexní sport spojený s řadou výhod pro naše zdraví. Pokud s veslováním začínáte, je důležité si osvojit správnou techniku, ideálně pod vedením odborníků ve veslařských klubech nebo sportovních centrech. Kromě správné techniky je důležitý i výběr veslovacího trenažéru, díky kterému můžete pravidelně cvičit z pohodlí domova.